......

1010

۳ ۱۰

دیشب بعد از چیزی حدود 7 سال روی صندلی های سینما نشستم و فیلمی  را دیدم که این روزها در صدر اخبار سینمایی است : لانتوری

از قبل تا حدودی میدانستم موضوع فیلم چیست اما انتخاب نام " لانتوری" کمی برایم عجیب بود . در واقع معنی این اسم در کشور ما یعنی "فانوس کش " 

در قمارخانه های و کازیوهای قدیمی جنوب ایران رسم بود هرکسی میباخت و در ازای آن نمیتوانست وجه را بپردازد باید به مدت چند روز برای فرد برنده شده در قمار ، فانوسی را حمل کند و در واقع اینکار برای ایجاد کسرشان در شخص بازنده بوده و بخاطر همین "فانوس کش " یا " فانوس کشی " فحش و توهین تلقی میشده !

در یکی از صحنه‌های ابتدایی «لانتوری»، نوید محمدزاده شخصیت اول داستان فیلم به پرورشگاه رفته است و مشغول هدیه دادن به بچه‌هاست. یک هدیه را بالا برده و ژست پرتاب می‌گیرد، یکی دوباری تکرار می کند و سرانجام هدیه کادوپیچ‌شده را بین بچه‌هایی که مشتاقانه دست‌هایشان را بالا برده‌اند می‌اندازد. بچه ها هجوم می‌آورند که کادو را از دست همدیگر قاپ بزنند و بعد به بیان این میپردازد که او در پرورشگاه بزرگ شده و خودش از بطن همین کودکان است ..

گرچه شخصیت منقد جامعه شناس ِ فیلم میگوید که جرم پاشا ربطی به پرورشگاهی بودن یا نبودن او ندارد اما باز این صحبت چیزی از بار منفی این موضوع که او را یک بچه پرورشگاهی نشان بدهند ، کم نمیکند . شاید بهتر بود کارگردان  برای نشان دادن بُعدهای مثبت و عاطفی پاشا به سکانسی همچون زمانی که به فردی چاقو میزند و اشک میریزد روی می آورد .

بازی مریم  پالیزان در ین فیلم به نظر من به شدت سرد است و علیرغم توانایی او در زمینه بازیگری ، انتخابش برای این نقش مناسب نبود .

لانتوری فیلمی پر از خشونت است که جسته و گریخته از بزه های جامعه امروز پرده بر میدارد . راه رفتن در خیابانهای شلوغ در حالی که قمه و چاقو در دست داری ، خف گیری ، دزدی ، ارتباطهای تعریف نشده ، تن فروشی و....

مریم شخصیت مثبت داستان یک روزنامه نگار مدافع حقوق اعدامیان است که برای گرفتن رضایت از خانواده های مقتول که اکثرا هم دخترانی هستند که به دست پسری کشته شده اند !!!!  به هر دری میزند

هیچکدام از شخصیت های داستان حتی مریم که وجه مثبت قصه است دارای چیزی به نام خانواده نیست و انگار کارگردان وقت نداشته شخصیتی بنام پدر مادر یا ..را در بطن داستان و سکانسها بگنجاند !!!!

به شخصه فیلم و بازی ها را دوست داشتم اما به شدت از پایان فیلم ناراضی هستم

آمنه بهرامی شخصی را که روی او اسیدپاشیده بود و در زمان قصاص به دست و پایش افتاده ، بخشید و همان فرد بعد از مدت کوتاه محکومیتش  بجای متنبه شدن به بهرامی فحاشی کرد  و با پوزخند او را میمونی خطاب کرد که دیگر هیچکس به او نگاه هم نخواهد کرد ؛ اگر افسردگی برادر آمنه و نهایتا خودکشی او زمانی که خود را از  ساختمانی بلند به پایین پرتاب کرد را کنار سالیان سال دربه در بیمارستانها و بارها زیر تیغ جراحی رفتن  و آنهمه رنج هر روزی هزاربار مردن  بگذارید؛ مطمئنا در پایان فیلم با خشم سالن را ترک میکنید

شعار زدگی و تعارض در بخش دیگری از فیلم نمایان است . آنجا که مردم در اعتراضهایشان پلاکاردهایی را در دست میگیرند مبنی بر دفاع از حقوق مریم و امثال او با سکانسی که پس از بخشش ، همان افراد باز پلاکاردهایی در دست دارند اینبار مبنی بر اینکه به به و چهچه که آفرین بخاطر بخشت ؛ با خودم گفتم خب در نود درصد اعتراضهای سمبلیک ما در ایران خودمان هم نمیدانیم چه میخواهیم و در وادی جوگیری  تخته گاز میرویم !!!!

سکانسی که پاشا موقع قصاص به نفس نفس می افتد و دست و پا میزند ، سکوتی سالن را فرا میگیرد که ناگفتنی است . من که در دلم  تکرار میکردم بریز لعنتی ،  اسید را بریز

اما  زمانی که مریم میگوید بخشیدم صدای تک و توک دست زدنهای در سالن به هوا بلند شد و جالب اینکه تقریبا نود درصد افرادی که از این سکانس به وجد آمدند را آقایان شامل میشدند که خب روم به دیوار برادر خودمم یکی شان بود

دیالوگی که مریم بعد بخشش میگوید ، گرچه به نظرم در عین زیبایی که لبریز از بعد عاطفی و بخشنده یک انسان است (وقتی میتونی توقع بخشش داشته باشی که خودت چیزی با ارزش تر رو بخشیده باشی . بخشیدم تا الان راحت تر بتونم از خانواده ها رضایت بگیرم  ) به نظرم به شدت شعاری است !!!

پایان داستان را دوست نداشتم چون پرداختن مطلق به مساله بخشش در این فیلم  بخصوص آنجا که متهم فقط به 5 سال حبس محکوم میشود بنظرم نهایت بی عدالتی و ضعف بسیار بزرگ قانون ماست .

یکجورهایی قبح قضیه از بین میرود ، ترس ریخته میشود و به قول پسر پشت سرم که با این سکانس گفت : خب آدم فکر میکنه دوبار رفته سربازی !  

در طنز حرفش تلخی زیادی بود .

اینکه حتی در یک دعوا ناخواسته مرتکب مرگ کسی شوی اعدام دارد اما اگر کسی را روزی هزاربار بکشی فقط مجازاتش 5 سال حبس ناقابل باشد از یک قانون غیرمنصفانه و مردسالارانه برمی آید و بس !

پایان فیلم یکجورهایی میگوید اگر دختری را دوست داری میتوانی روی او اسید بپاشی نگران نباش خانمها رئوفند میبخشند و تنها 5 سال زندان میکشی آنهم به قول آن آقا فکر کن دوبار رفتی سربازی !!!  به انتقامت می ارزد عوضش دیگر کسی به اونگاه هم نمیکند مصداق یا مال من یا مال هیچکس میشود و بس !!!

اما بخش اعصاب خورد کن دیگر فیلم آنجاست که به "زن " بودن فرد برمیگردد . انگار یکجورهایی بخشش را وظیفه و جزیی از زنیت یک زن بدانیم .

انگار اگر مریم ِ فیلم لانتوری نبخشد "زن " بودنش دچار نقصان میشود . چرا ؟!!!

چون در جامعه ما زن اگر خیانت ببیند باید ببخشد ، اگر مورد توهین و آزار کلامی همسر قرار بگیرد باید گذشت کند ، اثبات اعتیاد شوهرش در دادگاه راه به جایی نمیبرد چرا که میتواند او را تامین کند و زن باید آینده و جوانی اش که پای بساط مرد دود میشود نادیده بگیرد ببخشد و تمام توانش را بگذارد برای بخشیدن و ترک دادنش ! در اماکن عمومی نخندد ، لباس و آرایشش جوری نباشد که مردی نعوذبااله به گناه بیفتد . مورد تجاوز جنسی  قرار بگید و از ترس آبرو و انتقام فرد متجاوز ببخشد ، در کودک مورد آزار جنسی قرار بگیرد و تا آخر عمر بار عذاب و کابوسش را به دوش کشد و باز ببخشد ...ببخشد... ببخشد . یک بخشش زنانه تهوع آور !!

لانتوری هم همین هست . پیام بخشش تهوع آور زنانه یک زن ، به جرم زن بودن !!!!!!!!!!

بنظرم فیلم ارزش دیدن را دارد و فیلم خوش ساختی است اما اگر مثل من ز سینما تا خانه را یکسره غر نمیزنید !

فاطیما کیان
۱۰ شهریور ۱۷:۰۲
رفتم سینما ببینمش , دوستم دستم رو کشید گفت ولش کن اعصابت بهم میریزه از پایانش , الان میبینم که خوب شد ندیدم وگرنه تا یک مدت فشار این بخشش اون دختر که آبکی و شعاری بوده حالم رو میگرفت ...
پاسخ :
فیلم قوی بود بنظرم ارزش دیدن داره .اما من از پایانش بیشتر لجم گرفت تا خوشم بیاد
بخصوص وقتی گفت میبخشم تا بتونم بخشش بگیرم
شاید قشنگ و ستودنی باشه اما در واقعیت نه
اذر
۰۴ شهریور ۱۰:۵۳
همه ی قصاصها بخشیدن نداره .یکیش همین اسید پاشیهاس .ی دختری بود هم بیناییش رو از دست داده بود هم بیشتر بخش شنواییش و حس بویایی .روی تنفسش هم تاثیر گذاشته بود .زیباییش هم که جای خود داره.اعتماد به نفس که هیچی.غم وغصه ی که تمام عمر خواهد داشت و تاثیری که روی اینده ش میزاره.قصاص اسید پاش فقط در حد چشمهاشه .همین هم کامل نیست .
کسی که حکم قصاص رو انجام میده داره حق مظلومی رو از ظالم میگیره .خوب از دست هر کسی بر نمیاد ولی سرزنش نداره

پاسخ :
آره .یک مرگ تدریجی دردناک
گاهی فکر میکنم اگر قانون اتانازی در کشورمان بود شاید اغلب این افراد اونو میخواستن
مطمئنا کسی از جون دادن و زجر دشمنش هم شاد نمیشه اما بنظرم برای متجاوزین و اسیدپاشها بدترن مجازاتها باید در نظر گرفته بشه
شایدم حرفم منطقی نباشه اما ...
بهنام
۰۳ شهریور ۱۵:۲۰
وقتی از سینما اومدیم بیرون دقیقا حرفم به بچه ها همین بود که من هیچوقت نمیتونم با خودم کنار بیام که واقعا موافقم با برداشتن حکم قصاص یا نه!
هم موافقم! هم یه فاز روشن فکری ای میگه که مخالف باشم!
و البته واسه مخالف بودن کلی دلیل دارم، ولی اخه اونی که این بلا سرش اومده چی؟!
ولی یه چیز رو مطمئنم، اونم اینه که اون دکتری که میره اسید میپاشه رو مجرم از اون جانی ای که این کارو کرده پفیوز تره!
پاسخ :
خب انتخاب واقعا سخته
من با قصاص صدردصد موافقم .بلاخره یکجایی باید کسایی که اینارو میکنن بفهمن چه بلایی در صورت اینکار در انتظارشونه
اما یک بخش درونی دیگه ام مطمئنا اصلا طاقت دیدن این قصاص نداره
انتخاب بینهایت سخته اما واقعا کسایی که این بلا سرشون میاد روزی هزاربار خودشون و خانوادشون میمیرن و زنده میشن . چی میتونه از این بدتر باشه
منیر
۰۳ شهریور ۰۱:۲۶
سلام عزیزم.
خوشحالم که دوباره می تونم بخونمت.
و امیدوارم حالت خوب خوب خوب شده باشه.
ممنون به خاطر ادرس.
در اولین فرصت برمی گردم و پستهای این جا رو می خونم
پاسخ :
سلام عزیزم
خوشحالم کردی
بهنام
۰۲ شهریور ۰۰:۱۸
سلام
دمت گرم!
حیف این قلمه که هی از این خونه به اون خونه میشه واقعا!
کلا زدی فیلم رو هم اسپویل کردی هرکی ندیده دیگه نبینه بهتره! حالا خدا رو شکر من دیدم فیلم رو و خیلی سعی کردم بنویسم در موردش ولی خب همون بهتر که ننوشتم چون بعد میومدم میخوندم پستت رو اعتماد به نفسم رو توی نوشتن از دست میدادم! :))
در کل فیلم خوبی بود راضی بودم ازش... :)
پاسخ :
سلاااام
مشکل تعویض ادرس ایندفعه از طرف خود سیستم بود نه من
منم به نظرمفیلم خوبی بود و ارزش دیدن رو داشت
فقط پایانش عادلانه نبود .
خدایی بعنوان یک مرد بنظرت این عادلانه هست ؟
بگی آره خودم اسیدیت میکنم خخخ
دختربنفش
۰۱ شهریور ۱۰:۲۰
وای نازلی جونم عاشقتم .مرسی که برگشتی و آدرس وبلاگتو بهم دادی.منم دوس داشتم این فیلم و ببینم ولی انگار زیاد تعریفی نیست .
پاسخ :
ممنونم دوست خوبم
اتفاقا فیلم خوبیه فقط من پایانش دوست نداشتم وگرنه بازیها قوی و سوژه هم خوبه
الی
۳۱ مرداد ۲۰:۴۴
زنها در قانون ما متاسفانه اولویت nام هستند
پاسخ :
متاسفانه
آقای پدر
۳۱ مرداد ۱۹:۱۷
اعتراف میکنم همچنان از طرز نگاهت و نوع نوشتنت لذت میبرم حتی از موضوعاتی که انتخاب میکنی اما نوشتن از فیلم روز نیاز به خود داری بیشتر و پرهیز از روایت نحوه حل گره های فیلم داره! درواقع باید موضوع و ساخت رو تحلیل کنی و از دادن اسپویل، اونهم در این حجم عظیم، اجتناب کنی. خلاصه کل گره های فیلم رو اسپویل کردی رفت!
پاسخ :
خخخخ
خب بلد نیستن منم نحوه حل یادشون میدم دیگه
کلا منو میشناسی میدونی خدای اسپویلهای اینچنینی هستم
موضوع رو قبلا تو پستی که در مورد امنه بهرامی گذاشتم تحلیل کردم اما چه کنم که همیشه پای احساسات زن معترض درونم وسطه
شمیم
۳۱ مرداد ۱۳:۱۵

سلام قلبممممممممممممممممم

دلم واست یه کوشولو شده

دیگه بخوای نخوای لینکت میکنم وگرنه گمت میکنم

بعدا میام ویتو میخونم از نظرات گهربارم برات میذارم.فعلا تا این اعجویه خوابه به وب خودم برسم تو رو با گوشی میام

دوست دارمممممممممممممممممممممممم

پاسخ :
سلااااام
باشه عزیزم
بوووس

علی
۳۱ مرداد ۱۱:۲۹
آفرین بر نقد شما
منهم یکی از کسانی بودم که از صحنه بخشش به وجد اومدم
اما اگر صادقانه بخوام بگم من بودم اصلا و ابدا نمیبخشیدم گرچه بخشش بهترین و نیکوترین صفت باشه
پاسخ :
ممنونم
چه خوب در اولین روز وبلاگ یک خواننده ناشناس خاموش کامنت بذاره
درباره من
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان